O KONFERENCJI
REMEDy to konferencja poświęcona zagadnieniom środowiskowym, które mają wpływ na Polskę. Została zainicjowana w 2018 roku przez firmę doradczą Lion Environmental Sp. z o.o., a jej celem jest poruszanie problemów związanych z zanieczyszczeniem powierzchni ziemi. Sukces konferencji pozwolił na poszerzenie jej zakresu o szersze spektrum tematyczne. W konferencji uczestniczą deweloperzy, właściciele gruntów, laboratoria, konsultanci środowiskowi, kancelarie prawne oraz instytucje państwowe, takie jak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ), Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ) i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. REMEDy skupia się na wymogach i rozumieniu prawa oraz na powiązanych z tym technologiach remediacji gruntu i wód podziemnych. Konferencja ta jest okazją do przyjrzenia się podejściu do kwestii środowiskowych z prawnego i technicznego punktu widzenia oraz do poznania doświadczeń z funkcjonowania regulacji poza Polską. Na poprzednich konferencjach przedstawiono doświadczenia z Kanady, Włoch, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W tym roku przyjrzymy się Japonii.
Liczba uczestników REMEDy Summit
2018
2019
2020
O PROGRAMIE
Konferencja REMEDy Online składa się z trzech sesji tematycznych: międzynarodowej, prawnej i technicznej.
Uczestnicy konferencji mogą poznać nowe technologie badawcze i remediacyjne, a także metody i praktyki, które nie są zwykle stosowane w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas konferencji prelegenci przedstawiają tematy związane z nowo pojawiającymi się zanieczyszczeniami i specyficznymi, trudno usuwalnymi zanieczyszczeniami środowiska, które nie są jeszcze uregulowane przez polskie prawo. Dotychczasowe konferencje dotyczyły takich tematów jak azbest w glebie oraz mikroplastik. Nadchodząca konferencja będzie między innymi obejmowała dyskusję na temat związków perfluorowanych (PFAS), które zaczynają stawać na czele zagadnień związanych z zanieczyszczeniem gruntów i wód na świecie.
AGENDA
09:00-9:10
Powitanie uczestników
Sebastian Stachowski
Lion Environmental
Międzynarodowa
09:10-9:30
USA - parowanie zanieczyszczeń z gruntu
» pokaż
» schowaj
André Chiaradia
Lion Environmental
09:30-9:50
Uwarunkowania gruntowe i hydrogeologiczne Japonii
» pokaż
» schowaj
Guido Ebert
CDM Smith
Craig Franzel
CDM Smith
09:50-10:10
Trendy w zarządzaniu zanieczyszczonymi terenami w Europie
» pokaż
» schowaj
Oliver Phipps
ERM
10:10-10:30
Panel dyskusyjny (międzynarodowy)
Laurie Chilcote
Cox - Colvin
10:30-10:40
Przerwa
Przepisy prawne
10:40-11:00
Nasypy antropogeniczne w kontekście przepisów dotyczących zanieczyszczenia powierzchni ziemi
» pokaż
» schowaj
Sławomir Adamczyk
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
11:00-11:20
Europejska Sieć Wdrażania i Egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska
» pokaż
» schowaj
Marco Falconi
Italian National Institute for Environmental Protection and Research
11:20-11:40
Katalog dobrych praktyk
» pokaż
» schowaj
Rafał Hałabura
Stowarzyszenie Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych
11:40-12:00
Wytyczne w zakresie błędów analitycznych i rozbieżności
» pokaż
zastosowanie norm oraz preferencyjny wybór rozwiązań radykalnych (wydobycie zanieczyszczenia i przewiezienie go w inne miejsce) prowadzą do remediacji drogich i nie do końca uzasadnionych pod kątem realnych zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzi.
» schowaj
Piotr Kociołek
PANATTONI EUROPE
12:00-12:20
Panel dyskusyjny (krajowy)
Sebastian Stachowski
Lion Environmental
12:20-12:50
Przerwa na obiad
Techniczna
12:50-13:10
Ekstrakcja wspomagana surfaktantami na terenach dotkniętych zanieczyszczeniami LNAPL i DNAPL. Od pilotażu do zastosowań na pełną skalę.
» pokaż
» schowaj
Ivey Bud
IVEY - SOL
13:10-13:30
Rola mikroorganizmów w walce z problemem zanieczyszczeń
» pokaż
» schowaj
Martynas Paškevičius
ESSPO
13:30-13:50
Parowanie zanieczyszczeń z gruntu - ewolucja metod badawczych, kierunki rozwoju
» pokaż
» schowaj
Laurie Chilcote
Cox - Colvin
13:50-14:10
Panel dyskusyjny (techniczny - sesja I)
André Chiaradia
Lion Environmental
14:10-14:20
Przerwa
14:20-14:40
Ocena i remediacja dużego terenu zanieczyszczonego przez zmieszane LZO w zachodnim Ohio, studium przypadku
» pokaż
» schowaj
Craig Cox
Cox - Colvin
14:40-15:00
Rola Laboratorium Środowiska jako jednego z filarów wsparcia dla bezpiecznego planowania i realizacji procesu inwestycyjnego
» pokaż
» schowaj
Aneta Chochorek
WESSLING
15:00-15:20
Rozwiązania pod klucz czyli remediacja terenu byłej koksowni Orzegów w ramach przedsięwzięcia stworzenia parku dla lokalnej społeczności
» pokaż
Przedmiotem planowanego przedsięwzięcia jest przeprowadzenie remediacji tego obszaru i przewrócenie całemu terenowi byłej koksowni przy ul. Hlonda w Rudzie Śląskiej zdegradowanemu poprzez historyczną działalność przemysłową, funkcji kulturowej i przyrodniczej, co więcej cały teren objęty inwestycją stanie się atrakcją turystyczną regionu ze względu na wykorzystanie starych budynków pokoksowniczych objętych nadzorem konserwatora budynków. Niniejszy projekt dotyczy działań planowanych do realizacji w ramach międzynarodowego projektu pn. rekultywacji i remediacji terenów dawnej koksowni Orzegów”, współfinansowanego ze środków NFOŚiGW w ramach działania 2.5 – poprawa jakości środowiska miejskiego Oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.
» schowaj
Piotr Bąbała
REMEA
15:20-15:40
PFAS – nowo identyfikowane, syntetyczne zanieczyszczenia
» pokaż
Badana naukowe dotyczące toksyczności PFAS wskazują na wiele zagrożeń zdrowotnych związanych z tymi związkami - eksperci oraz prawodawcy coraz częściej skupiają na nich swoją uwagę. Właściwości zanieczyszczeń PFAS powodują szereg problemów związanych z odpowiednim pobieraniem próbek oraz technikami analitycznymi – wynikają one głównie z zastosowania nieodpowiedniego sprzętu, a także niedostateczną identyfikacją źródeł tych zanieczyszczeń w procesie analizy. Prezentacja ma na celu przedstawienie dostępnych metod badawczych i ich skuteczności w odniesieniu do różnych typów PFAS. Opisane zostaną również potencjalne komplikacje związane ze stosowaniem poszczególnych metod. W przypadku terenów zanieczyszczonych PFAS, kluczem do przeprowadzenia skutecznej oceny ryzyka jest identyfikacja specyficznych dla tych zanieczyszczeń czynników i problemów w odniesieniu do lokalnych warunków. Prezentacja będzie zawierać krótkie przykłady wyzwań związanych z diagnozą zanieczyszczenia PFAS w terenie oraz szereg dostępnych rozwiązań z zakresu remediacji obszarów zanieczyszczonych tymi związkami, wraz z wadami i zaletami każdego z nich.
» schowaj
Paweł Kot
i2 Analytical
15:40-16:00
Panel dyskusyjny (techniczny - sesja II)
Piotr Kociolek
PANATTONI EUROPE
16:00-16:10
Zakończenie konferencji
Sebastian Stachowski
Lion Environmental
KONFERENCJA REMEDy 2019 W LICZBACH
GOŚĆ SPECJALNY
Marco Falconi
Italian National Institute for Environmental Protection and Research
W GRONIE PRELEGENTÓW KONFERENCJI
Sławomir Adamczyk
Naczelnik Wydziału Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku oraz Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem
Stanowisko:
Naczelnik Wydziału Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku oraz Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem (od czerwca 2012 r.). Wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia i nadzorowania postępowań oraz weryfikacji dokumentów w zakresie szkód w środowisku, historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi, gospodarki odpadami na terenach zamkniętych, składowania odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym, udostępniania informacji o środowisku.
Wcześniejsze doświadczenie zawodowe:
Katowickie Przedsiębiorstwo Geologiczne (głównie w zakresie geologii inżynierskiej), Śląski Urząd Wojewódzki (ochrona środowiska, w szczególności ochrona wód podziemnych)
Wykształcenie:
mgr geologii (specjalizacja hydrogeologia), Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu; studia podyplomowe „Instrumenty i techniki zarządzania środowiskiem”, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Piotr Bąbała
Dyrektor kontraktu, REMEA
Laurie A. Chilcote
Office Manager - Director of Sales Marketing / Director & Vice President
Cox-Colvin & Associates, Inc. / Vapor Pin Enterprises, Inc. & Vapor Pin Do Brasil
Craig A. Cox, CPG
President/Principal Scientist, Cox-Colvin & Associates, Inc.
Oprócz działalności doradczej, Pan Cox bierze czynny udział w licznych regionalnych i międzynarodowych konferencjach na temat migracji i remediacji zanieczyszczeń wód podziemnych, oceny obszarów źródłowych oraz intruzji oparów chemikaliów. Pan Cox jest wynalazcą Vapor Pin®, urządzenia do pobierania próbek powietrza glebowego, używanego na całym świecie i jest twórcą oprogramowania do środowiskowych baz danych, w tym Data Inspector™.
Pan Cox uzyskał tytuł licencjata (B.S.) i magistra (M.S.) z geologii i mineralogii na Uniwersytecie Stanowym w Ohio oraz tytuł zawodowy z hydrogeologii w Colorado School of Mines. Pan Cox jest Certyfikowanym Specjalistą w ramach Ohio EPA Voluntary Action Program i autorem raportów dotyczących tła stężeń metali w glebach, publikowanych przez Ohio EPA. Pan Cox jest również członkiem Komitetu ASTM, który opracowuje normy dotyczące długoterminowego monitorowania systemów ograniczania emisji oparów.
André Chiaradia
Senior Consultant, Lion Environmental
Koordynator do spraw dotacji - Odpowiadał za sektor dotacji dla terenów typu Brownfields, przyznawanych gminom, organizacjom non-profit i innym podmiotom w zakresie nabywania, sprzedaży oraz ponownego zagospodarowywania nieruchomości noszących ślady zanieczyszczeń.
Regulator/Menedżer remediacji - Administrator projektów środowiskowych prowadzonych w ramach programów: US Federal Superfund, CERCLA (Comprehensive Environmental Response, Compensation, and Liability Act), Arizona State Superfund i WQARF. Przedstawiciel kontrahentów Departamentu Obrony USA w transakcjach dotyczących gruntów wchodzących uprzednio do zasobu wojskowego.
Dyrektor ds. Środowiska i BHP - Odpowiedzialny za opracowywanie i prowadzenie programów bezpieczeństwa i ochrony środowiska i zapewnianie ich zgodności z regulacjami dotyczącymi projektów i personelu.
Aneta Chochorek
Dyrektor Zarządzający w WESSLING Polska sp. z o.o.
Związana z firmą od 2008 roku, gdzie rozpoczynała swoją karierę jako Kierownik Laboratorium. Była odpowiedzialna za projekt, budowę, wdrożenie systemu zarządzania jakością oraz zarządzanie nowym laboratorium środowiskowym WESSLING Polska w Krakowie. Od 2013 roku pracuje na stanowisku Dyrektora Zarządzającego, nadzorując pracę laboratoriów środowiskowych i żywnościowych w Polsce. Wcześniej pracowała w Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.
Z branżą ochrony środowiska związana od ponad 20 lat.
Jest absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rafał Hałabura
Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych
George (Bud) Ivey
Prezes i starszy specjalista ds. remediacji, Ivey International Inc.
Piotr Kociołek
Dyrektor europejski ds. środowiska, Panattoni Europe
Paweł Kot
Business Development Manager, i2 Analytical
Oliver Phipps
Partner w ERM – Dyrektor Globalny ds. Kluczowych Klientów; Lider Sekcji Terenów Zanieczyszczonych dla rejonu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki; Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Regulacji - NICOLE
Niedawno Oliver objął stanowisko przewodniczącego grupy roboczej ds. regulacji w NICOLE, wiodącej sieci na rzecz terenów zanieczyszczonych przez przemysł w Europie.
Sebastian Stachowski
Dyrektor zarządzający, Lion Environmental
w Lion Environmental. W swojej karierze zajmował się oceną skażonych gruntów, pozwoleniami i audytem środowiskowym, dokonał szeregu ocen środowiskowych, analiz Due Diligence oraz audytów zgodności na terenie Polski i Belgii. Poadto uczestniczył w tworzeniu projektów remediacji ex-situ i wykonywaniu remediacji DNAPL prowadzonej we Włoszech. Sebastian przeprowadził wiele badań środowiskowych, studia wykonalności dotyczące wyboru lokalizacji inwestycji, zaopatrzenia w wodę i gospodarki ściekowej, a także raporty dotyczące oceny oddziaływania na środowisko. Sebastian jest absolwentem Uniwersytetu w Cambridge.
Craig Franzel
Senior Project Manager,CDM Smith
Guido Ebert
Senior Business Development Manager,CDM Smith
Martynas Paškevičius
Partner, ESSPO
OPINIE UCZESTNIKÓW O KONFERENCJI REMEDy
Anonimowe opinie przekazane po konferencji.
Bardzo cenna i potrzebna, szczególnie możliwość wymiany doświadczeń między pracownikami organów administracji publicznej a przedstawicielami nauki i biznesu
Bardzo udana konferencja. Wysoki poziom merytoryczny.
Wykłady prezentowane na konferencji zawierały dużo informacji. Były przedstawione w sposób prosty i przystępny. Udział w konferencji poszerzył moją wiedzę na temat zanieczyszczeń gruntu
Super konferencja! Prezentacje krótkie i treściwe. Poruszone zostały ciekawe tematy. Organizacja konferencji na wysokim poziomie
PARTNERZY
Partnerzy Remedy
REJESTRACJA
LION ENVIRONMENTAL
Lion Environmental jest niezależną firmą konsultingową działającą w dziedzinie inżynierii środowiska i BHP, stworzoną przez osoby, które chcą pozytywnie zmieniać rzeczywistość. Nasi założyciele odnosili sukcesy jako dyrektorzy, kierownicy projektów, czy konsultanci w najbardziej prestiżowych firmach konsultingowych z branży. Z biegiem czasu aspiracje naszych założycieli wzrastały ponad firmy, w których pracowali, więc podjęli niezwykle ważną decyzję, aby wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie i stworzyć własną firmę. Zaangażowanie zespołu jest naszym podstawowym fundamentem.