PIERWSZA KONFERENCJA EKSPERCKA REMEDY DOTYCZĄCEJ TERENÓW ZANIECZYSZCZONYCH
REMEDy
PANACEUM NA ZANIECZYSZCZONE TERENY
REMEDy integruje branżę remediacyjną
Polski sektor remediacyjny nie wypracował dotąd spójnej reprezentacji branżowej czy forów wymiany doświadczeń podmiotów zaangażowanych w procesy usuwania zanieczyszczeń gruntu. Kroki na rzecz zmiany tej sytuacji podjęli organizatorzy REMEDy – pierwszej polskiej konferencji integrującej środowisko remediacyjne.
Piotr Pietruszyński
Brak silnego, zorganizowanego środowiska branżowego sektora remediacji sprawia, że prawodawstwo w tym obszarze jest niejednoznaczne, zaś wymiana wiedzy i doświadczeń między interesariuszami oraz ich współdziałanie – utrudnione. Próbę zmiany tego stanu rzeczy podjęli organizatorzy pierwszej w Polsce konferencji skierowanej do branży remediacyjnej oraz podmiotów z nią współpracujących.
Paneliści konferencji REMEDy omawiali polskie przepisy remediacyjne, praktykę działania w tym obszarze, a także rozwiązania prawne i doświadczenia innych krajów, m.in.: Włoch, Wielkiej Brytanii czy USA. Wiele uwagi poświęcono także kwestiom technologicznym i innowacjom w tym obszarze, a także nawiązywaniu kontaktów między przedstawicielami środowiska remediacyjnego.
Niejednoznaczne zapisy prawne
Monika Rzeźniczak, dyrektor ds. technicznych w Lion Environmental, opowiadała o najczęstszych problemach z interpretacją zapisów prawnych, dotyczących terenów zanieczyszczonych w Polsce, oraz wynikających z tego faktu problemach technicznych i organizacyjnych.
Przykład? „Często zdarza się, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wskazywane są np. funkcje przemysłowe z możliwą dopuszczalną funkcją usługową. Zgodnie z obowiązującą interpretacją prawa, taki grunt należy traktować jako potencjalny teren usługowy niezależnie od projektu inwestycyjnego” – mówi Monika Rzeźniczak. „Czy jeżeli inwestor zamierza przeznaczyć działkę pod działalność produkcyjną, dalej powinien porównywać wyniki analiz jakości gruntu z najbardziej rygorystycznymi normami dla gruntów kategorii pierwszej?” – zastanawia się. Zdaniem Moniki Rzeźniczak trudno tu mówić o zasadności gospodarczej. Prace remediacyjne powinny uwzględniać charakter działalności, jaką inwestor zamierza prowadzić na danym terenie.
Kategorie oceny ryzyka i stanu środowiska wynikają z uwarunkowań prawnych i stanowią obowiązkowy element projektu planu remediacji. O procedurze ocenowej oraz trudnościach, jakie w tym obszarze sprawia obecny stan prawny, opowiadała Katarzyna Klukowska, specjalistka ds. geologii i środowiska w kancelarii CDM Smith. Jej zdaniem polska infrastruktura prawna opisująca procesy remediacyjne pozostawia wiele niedomówień.
Stwierdzenie zanieczyszczenia oznacza ustalenie, że „substancje powodujące ryzyko na naszym terenie występują w zawartościach ponadnormatywnych” – wyjaśnia Klukowska. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy ustalić należy dopuszczalną zawartość w gruncie substancji, które nie zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Dlaczego? Ponieważ, zdaniem Klukowskiej, wytyczne dotyczące substancji nieujętych w rozporządzeniu są niejasne. „Wszystko, co wykonujemy, wynika z subiektywnej oceny danego eksperta. Mogę np. uznać, że na danym terenie występuje znaczące zanieczyszczenie; ktoś inny, kierują się nieco innymi wytycznymi, powie, że takiego zagrożenia nie ma. Nie wiemy, czy analiza ma mieć raczej charakter jakościowy, czy ilościowy. Efektem takich niejednoznaczności jest niestety możliwość manipulowania argumentami” – mówi. Brak jest jednoznacznych kryteriów i standardów dla wód gruntowych, co bardzo utrudnia ocenę występowania zagrożeń.
W tym kontekście szczególnie wartościowa okazuje się możliwość porównania rozwiązań prawnych i administracyjnych stosowanych w innych krajach. Piotr Kociołek, europejski dyrektor ds. ochrony środowiska w Panattoni Europe, przedstawił założenia prawa regulującego remediację gruntów we Włoszech: od definicji i procedur administracyjnych, poprzez udział poszczególnych interesariuszy w procesie oczyszczania gruntu, aż po obowiązujące standardy jakości gleb oraz wód podziemnych.
„Włoski rynek remediacyjny jest dobrze rozwinięty, dostępne są różne rozwiązania techniczne” – twierdzi Piotr Kociołek. Wśród pozytywnych cech włoskiego systemu wskazuje m.in.: możliwość wprowadzania miejscowych standardów dotyczących stężeń progowych czy kompetencyjne i organizacyjne wsparcie zewnętrznych służb nawet dla małych gmin, które we własnym zakresie miałyby trudności, by merytorycznie poradzić sobie z remediacją.
Na przykładzie włoskim się nie skończyło. O doświadczeniach brytyjskich w kontekście implementacji ramowej dyrektywy wodnej mówił Robin MacDonald, zaś o polityce ochrony wód gruntowych w warunkach niedoboru wody – Andre Chiaradia, amerykański ekspert ds. ochrony środowiska i BHP.
Nowe technologie remediacji
W bloku poświęconym nowym technologiom remediacji przedstawiono między innymi nowatorskie zastosowania dyspersyjnego, koloidalnego (płynnego) węgla aktywnego, za którego pomocą można efektywnie usuwać zanieczyszczenia wód gruntowych. „Tworzymy technologie, które bezpośrednio wstrzykuje się w grunt, aby w ten sposób dokonywać remediacji terenu zanieczyszczonego” – mówi Gareth Leonard, dyrektor zarządzający w europejskim oddziale Regenesis. „Jedną z naszych najnowszych premier jest płynny węgiel aktywny […]. Stworzyliśmy go, by wspomóc biologiczną degradację zanieczyszczeń organicznych”. Panelista opowiadał m.in. o zaletach tej technologii, prawidłowej dystrybucji substancji, jej stosowaniu w zależności od rodzaju i stopnia przepuszczalności gruntu, czy też o długoterminowej skuteczności węgla aktywnego w zależności od stopnia zanieczyszczeń na danym obszarze.
Gareth Leonard omówił także inne nowoczesne metody remediacji wód gruntowych na miejscu (in situ), na przykład: łączną adsorpcję i zwiększoną degradację biologiczną, aerobowo przyspieszone samooczyszczanie wód gruntowych, zwiększoną redukcję chlorków czy utlenianie chemiczne. Każda z technik znajduje swoje zastosowanie w zależności od czasu, miejsca oraz specyfiki gruntu. Dobre efekty daje łączenie poszczególnych działań oraz ich właściwe rozłożenie w czasie, w szczególności w przypadku terenów o wysokim poziomie zanieczyszczeń, np. węglowodorami ropopochodnymi. Uczestnicy REMEDy mieli okazję poznać konkretne studia przypadków (case studies) dotyczące faktycznego zastosowania innowacyjnych technik remediacyjnych omawianych przez Leonarda.
Konferencja REMEDy 2018
Pierwsza polska konferencja skierowana do branży remediacyjnej oraz współdziałających z nią podmiotów i jednostek odbyła się 26 września w Warszawie. Inicjatorem wydarzenia był Lion Environmental, firma konsultingowa działającą w obszarze inżynierii środowiska i BHP. Partnerem generalnym REMEDy było ERM – przedsiębiorstwo świadczące usługi konsultingowe w takich obszarach, jak: środowisko, zdrowie czy bezpieczeństwo.
„W mojej ocenie największym wyzwaniem branży jest obecnie kompleksowa i rzetelna inwentaryzacja terenów zanieczyszczonych, a następnie takie zrównoważenie interesów poszczególnych stron procesu, aby osiągnąć wymagany efekt ekologiczny przy zachowaniu równowagi nakładów pracy i nakładów finansowych. Dialog w środowisku remediacyjnym jest niezbędny do wypracowania jasnych trybów postępowania, w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju” – podkreśla Karolina Motyka, główna specjalistka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
„Nasza konferencja pokazała, że tematów, które mogłyby wymagać zmian prawnych, jest sporo. Część z nich jest interesująca również dla strony rządowej, dlatego warto wychodzić z oddolną inicjatywą. Oczywiście głos branży remediacyjnej miałby dużo większą doniosłość, gdyby był wyrażany za pośrednictwem np. stowarzyszenia branżowego” – mówi Agnieszka Skorupińska, adwokat, liderka praktyki ochrony środowiska w kancelarii CMS.
PRELEGENCI
Piotr Kociołek
Dyrektor europejski ds. środowiska, Panattoni Europe
Andre Chiaradia
Niezależny ekspert
Regulator/Menedżer remediacji - Administrator projektów środowiskowych prowadzonych w ramach programów: US Federal Superfund, CERCLA (Comprehensive Environmental Response, Compensation, and Liability Act), Arizona State Superfund
i WQARF. Przedstawiciel kontrahentów Departamentu Obrony USA w transakcjach dotyczących gruntów wchodzących uprzednio do zasobu wojskowego.
Dyrektor ds. Środowiska i BHP - Odpowiedzialny za opracowywanie i prowadzenie programów bezpieczeństwa i ochrony środowiska i zapewnianie ich zgodności z regulacjami dotyczącymi projektów i personelu.
Konsultant - Prowadził szkolenia z ochrony środowiska i BHP na gruncie obowiązujących przepisów dla przemysłu, energetyki, organów federalnych, Departamentu Obrony, oraz podmiotów
z sektorów ochrony zdrowia, farmaceutyki, szkolnictwa wyższego i life science.
Robin MacDonald
Przewodniczący, Environmental Industries Commission
Jakub Kraczkiewicz
Główny Specjalista
Agnieszka Skorupińska
Adwokat, Lider Praktyki Ochrony Środowiska, CMS
w postępowaniach administracyjnych i sądowych dotyczących prawa ochrony środowiska. Prowadziła projekty dotyczące m.in.: historycznego zanieczyszczenia gruntów i wód gruntowych, szkód w środowisku, raportów początkowych, uzyskiwania i zmiany pozwoleń środowiskowych, ochrony powietrza (w tym EU ETS), gospodarowania odpadami i wodami, hałasu oraz REACH. Skutecznie reprezentowała spółki z sektora energetycznego, chemicznego, hutniczego, cementowego, budowlanego, odpadowego, FMCG, wodociągowego i kanalizacyjnego, odnawialnych źródeł energii i innych. W 2014 roku wyróżniona w Rankingu Dziennika Gazeta Prawna „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra”. W rankingu Chambers Europe rekomendowana jako prawnik specjalizujący się w prawie ochrony środowiska nieprzerwanie od 2013 roku.
Agata Godlewska-Hejduk
Starszy Konsultant, ERM Polska
Katarzyna Klukowska
specjalista ds. geologii i środowiska, CDM Smith
Monika Rzeźniczak
Dyrektor Techniczny, Lion Environmental
Gareth Leonard
Dyrektor Zarządzający, Regenesis w Europie
Dariusz Piotrowski
Dyrektor ds. Technicznych oraz Kierownik Laboratorium Geotechnicznego, i2 Analytical
Sebastian Stachowski
Dyrektor Zarządzający, Lion Environmental
w Lion Environmental. W swojej karierze zajmował się oceną skażonych gruntów, pozwoleniami i audytem środowiskowym, dokonał szeregu ocen środowiskowych, analiz Due Diligence oraz audytów zgodności na terenie Polski i Belgii. Poadto uczestniczył w tworzeniu projektów remediacji ex-situ i wykonywaniu remediacji DNAPL prowadzonej we Włoszech. Sebastian przeprowadził wiele badań środowiskowych, studia wykonalności dotyczące wyboru lokalizacji inwestycji, zaopatrzenia w wodę i gospodarki ściekowej, a także raporty dotyczące oceny oddziaływania na środowisko. Sebastian jest absolwentem Uniwersytetu w Cambridge.
ORGANIZATORZY
AGENDA
» pokaż
» schowaj
» pokaż
» schowaj
» pokaż
» schowaj
» pokaż
» schowaj
» pokaż
» schowaj
» pokaż
» schowaj
» pokaż
» schowaj
Dostępne będzie tłumaczenie symultaniczne.