REMEDy - konferencja poświęcona zagadnieniom ochrony środowiska, istotne dla otoczenia, w którym żyjemy i pracujemy
REMEDy 2022 poświęcona jest zrównoważonej remediacji
Dbaj o ziemię, a ziemia zadba o Ciebie, zniszcz ziemię, a ona zniszczy Ciebie
przysłowie Aborygenów
Po czterech udanych edycjach konferencji REMEDy poświęconej zanieczyszczonym terenom, piąta edycja zaplanowana jest na 28 września 2022 roku. Konferencja odbędzie się na żywo z możliwością wzięcia udziału w formie online. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Zrównoważona Remediacja.
Wszystkie prelekcje oraz sesja pytań i odpowiedzi będą obsługiwane na bieżąco przez tłumaczy, dzięki czemu materiał będzie dostępny w języku polskim, jak i angielskim (angielski/polski i polski/angielski).
REMEDy jest wydarzeniem poświęconym środowisku naturalnemu, platformą dzielenia się doświadczeniem w remediacji gruntów i wód podziemnych pośród czołowych ekspertów na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja jest połączeniem idei, doświadczeń i praktyk, gdzie eksperci integrują się w poszukiwaniu środków zaradczych.
Pierwsza edycja REMEDy w 2018 roku, stworzona przez firmę konsultingową Lion Environmental, powstawała w idei, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów środowiskowych jest zrozumienie i zbadanie ich z perspektywy technicznej, prawnej, regulacyjnej, ekonomicznej i praktycznej. Celem REMEDy jest znalezienie nowych, skutecznych i trwałych rozwiązań. Konferencja porusza również techniczne i regulacyjne wyzwania spotykane w różnych miejscach na świecie w zestawieniu z tymi, z jakimi zmierzamy się w Europie Środkowo-Wschodniej.
W poprzednich edycjach konferencji uczestniczyli deweloperzy, właściciele gruntów, laboratoria, konsultanci środowiskowi, kancelarie prawne oraz przedstawiciele polskich agencji rządowych, w tym: Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej - Wody Polskie, Państwowego Instytutu Geologicznego. W konferencji brali udział również Włoski Narodowy Instytut Ochrony i Badań Środowiska, Departament Jakości Środowiska w Arizonie oraz Komisja Europejska, DG Joint Research Centre.
Podczas poprzednich edycji dzieliliśmy się doświadczeniem z Belgii, Kanady, Niemiec, Włoch, Polski, Szwecji, Japonii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
O KONFERENCJI
REMEDy to konferencja poświęcona zagadnieniom środowiskowym mającym realny wpływ na Polskę. Konferencja po raz pierwszy odbyła się w 2018 roku. Jej organizatorem jest firma konsultingowa Lion Environmental, wychodząca z założenia, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów środowiskowych jest ich gruntowne przeanalizowanie i zrozumienie od strony technicznej, prawnej, regulacyjnej, ekonomicznej i praktycznej. REMEDy jest miejscem dyskusji na temat nowych, efektywnych rozwiązaniach dla badań i remediacji gruntu i wód podziemnych oraz zagospodarowania terenów poprzemysłowych będących alternatywą dla starych, niewydajnych metod. Spojrzenie na ten problem z szerszej perspektywy zdecydowanie ułatwia podejmowanie ważnych decyzji biznesowych zgodnych z polityką firmy. Jeżeli będziemy się dzielić wiedzą i doświadczeniem, możemy oczekiwać szybkiego rozwoju rynku dla zagospodarowania terenów poprzemysłowych.
2022 POŚWIĘCONA JEST TEMATYCE ZRÓWNOWAŻONEJ REMEDIACJI
W 2022 roku przyjrzymy się wyzwaniom stojącym przed zagadnieniem Zrównoważonej Remediacji wraz z powiązanymi dyscyplinami zrównoważonego rozwoju. Będziemy odkrywać, jak zoptymalizować procesy poprzez zrównoważony proces decyzyjny w celu maksymalizacji korzyści dla środowiska, wzmocnienia wzrostu gospodarczego, spełnienia obowiązków społecznych i poprawy zarządzania środowiskiem naturalnym. Przed Partnerami tej edycji stoją wyzwania udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGS); znaleźć zrównoważone środki zaradcze, które zrównoważą zmiany klimatyczne i uwzględnią społeczne zarządzanie środowiskiem (ESG).
Do kogo kierowana jest konferencja:
- Przedstawiciele rządowi działający w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju
- Konsultanci ds. środowiska
- Laboratoria i dostawcy technologii remediacyjnych
- Przedsiębiorstwa naftowe i gazowe
- Deweloperzy i inwestorzy nieruchomości
- Dostawcy usług finansowych i ubezpieczeniowych oraz osoby zajmujące się zarządzaniem ryzykiem
- Prawnicy
- Fundusze Kapitałowe Nieruchomości CEE
- Urzędnicy zajmujący się rozwojem gospodarczym i rozwojem społeczności lokalnych
- Firmy budowlane i remediacyjne
- Instytuty techniczne i badawcze
- Inżynierowie środowiska i budownictwa, a także planiści
- Instytucje akademickie i studenci
KONFERENCJA REMEDy OBEJMUJE TRZY SESJE TEMATYCZNE:
MIĘDZYNARODOWA
przykłady technologicznych, regulacyjnych i prawnych wyzwań poza rynkiem polskim
REGULACYJNA
koncentrująca się na studium przypadków z Europy Środkowo-Wschodniej w odniesieniu do oceny zanieczyszczonych terenów, rozwiązań naprawczych oraz perspektyw regulacyjnych i prawnych
TECHNICZNA
wymagania dotyczące ładu środowiskowo-społecznego określone podlegającej obecnie zmianie Dyrektywie Europejskiej 2013/34/UE, która wymaga od przedsiębiorstw ujawniania wyników w zakresie ESG i sposobu, w jaki odnosi się to do zrównoważonej remediacji.
REMEDy 2022 ONLINE jest bezpłatne dla wszystkich uczestników. Wierzymy, że wiedza i doświadczenia, którymi dzielimy się podczas naszego wydarzenia, powinny być dostępne publicznie i przekazywane każdemu, kto dąży do poprawy stanu naszego cennego środowiska naturalnego.
Wydarzenie REMEDy 2022 mające miejsce w hotelu NOVOTEL w Warszawie (ul. Marszałkowska 94/98) jest bezpłatne dla urzędników i prasy, wszyscy pozostali uczestnicy muszą zapłacić symboliczne 100 zł wpisowego, które zasili darowiznę przekazaną przez Lion Environmental na wsparcie ofiar konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Liczba uczestników REMEDy Summit
2018
2019
2020
2021
?
2022
AGENDA
8:30-9:00
Rejestracja
9:00-9:10
Przemówienie powitalne
Sebastian Stachowski
Lion Environmental
MIĘDZYNARODOWA
9:10-9:25
Zrównoważona remediacja bez tajemnic
» pokaż więcej
» pokaż mniej
Paul Nathanail
Land Quality Management Ltd & Chair SiLC Register Ltd
9:25-9:40
Projekt IMPEL “Remediacja wody i gruntu”
Andre Chiaradia
Lion Environmental
Marco Falconi
Italian National Institute for Environmental Protection and Research
9:40-9:55
Zrównoważone Zarządzanie Terenami Zanieczyszczonymi jako kierunek studiów na uczelni francuskiej oraz sieć networkingowa konsultantów i firm remediacyjnych zajmujących się terenami zanieczyszczonymi
» pokaż więcej
» pokaż mniej
Julien Castellin
Junia ISA Lille
9:55-10:10
Panel międzynarodowy - Q&A
Paul Nathanail
Land Quality Management Ltd & Chair SiLC Register Ltd
10:10-10.25
Przerwa
REGULACYJNA
10:25-10:40
Nowe wyzwania strategiczne i prawne dotyczące zanieczyszczonych gruntów
Agnieszka Skorupinska
CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Pośniak i Bejm Sp. k.
10:40-10:55
Praktyka zrównoważonej remediacji: pierwsze studium przypadku w Polsce
» pokaż więcej
W niniejszej pracy przedstawiono zarys pierwszego zastosowania procesu decyzyjnego opartego na zrównoważonym rozwoju w remediacji w Polsce w ramach ISO 2017. Składowisko odpadów toksycznych w dolinie potoku Wąwolnica w Jaworznie jest jedną z największych ""bomb ekologicznych"" w całym województwie śląskim, a nawet w całym kraju. Wymieniane jest również jako jeden z głównych punktów zapalnych dla Bałtyku. Na Centralnym Składowisku Odpadów i pozostałych trzech miejscach gromadzenia odpadów na terenie dawnej kopalni piasku w Rudnej Górze zgromadzono ponad 195 tys. ton odpadów poprodukcyjnych (toksycznych dla ludzi i innych organizmów) z zakładów chemicznych, w tym dużą ilość pozostałości po produkcji lindanu w latach 1965-1982, > 3 tys. ton rocznie z Zakładów Chemicznych Organika-Azot S.A.
Biorąc pod uwagę, że składowisko lindanu nie nadaje się do utylizacji, zapewnienie ochrony środowiska wodnego przed pozostałościami po produkcji tego związku, w wyciekach z terenu zakładu ma kluczowe znaczenie. W najnowszej koncepcji remediacji (Wariantowa Analiza Techniczno-Środowiskowa, 2015) opracowanej przez Główny Instytut Górnictwa (GIG) i Geo-Logik dla Gminy Jaworzno zaproponowano szereg zabiegów remediacyjnych mających na celu izolację źródeł lindanu poprzez zarządzanie ścieżkami doprowadzającymi do tego.
LifePopWat ustanawia pilotaż, aby przyjrzeć się zintegrowanemu systemowi in-situ i systemowi cieków wodnych w celu oczyszczenia zanieczyszczonej wody z jednego z istniejących rowów odwadniających z obszaru usuwania odpadów. Będzie to studium dowodu koncepcji wykorzystania technologii Wetland+ jako etapu oczyszczania wody pochodzącej z planowanych technologii remediacji. Inną opcją jest skierowanie wody do istniejącej, ale starszej oczyszczalni ścieków.
Należy zadać sobie pytanie, które z tych dwóch podejść jest bardziej zrównoważone pod względem oczyszczania wody?
System Wetland+ ?
Oczyszczanie w istniejącej konwencjonalnej oczyszczalni ścieków?
» pokaż mniej
Grzegorz Gzyl
GIG
Paul Bardos
r3 environmental technology ltd / DOW-COP QP
10:55-11:10
Zmiany prawa dotyczące remediacji - utrata statusu odpadów i ocena ryzyka
Rafal Halabura
Stowarzyszenie Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych
11:10-11:25
Regulacje prawne - Q&A
Grzegorz Gzyl
GIG
Paul Bardos
r3 environmental technology ltd / DOW-COP QP
11:25-11:40
Przerwa
TECHNICZNA I
11:40-11:55
Wyzwania hydrologiczne na terenie byłego zakładu rafinacji węgla na Łużycach - Schwarze Pumpe
» pokaż więcej
Głównym celem prowadzonych działań rekultywacyjnych jest ochrona dolnego biegu rzeki i przygotowanie terenu do późniejszego wykorzystania przemysłowego i gospodarczego. Działania te obejmują zarówno remediację wód gruntowych, jak i gleby. Zanieczyszczone wody gruntowe są kompleksowo oczyszczane z wykorzystaniem urządzenia hydraulicznego wykorzystującego proces "Pump & Treat" oraz system MPPE.
Celem remediacji gleby, obejmującej redukcję ładunku zanieczyszczeń u źródła poprzez wymianę i oczyszczanie gleby w przygotowanej konkretnie dla danego miejsca instalacji termicznej obróbki próżniowej, jest skrócenie czasu trwania hydraulicznych działań remediacyjnych. Dla potrzeb oceny postępów i skuteczności środków remediacji przygotowano i wdrożono program monitorowania. Głównymi wyzwaniami są niestabilne warunki hydrauliczne wynikające z działalności górniczej oraz brak spójności obowiązujących przepisów prawnych, ponieważ miejsce to znajduje się w dwóch różnych landach.
» pokaż mniej
Dr. Sven Arnold
CDM Smith
11:55-12:10
Treatment trains jako metoda wykorzystania najskuteczniejszych i zrównoważonych aspektów wielu technologii do remediacji terenów zanieczyszczonych
» pokaż więcej
» pokaż mniej
Lorezno Sachetti
Carus Europe
12:10-12:25
Zielona chemia w badaniach laboratoryjnych // Green chemistry in laboratory
» pokaż więcej
Również metodyki analityczne, wykorzystywane w pomiarach (łącznie z etapem pobierania próbek do badań) muszą charakteryzować się coraz większą dbałością o jakość środowiska. Stąd też coraz większą uwagę przywiązuje się do tzw. technik zielonej chemii – umożliwiających ograniczenie rozpuszczalników oraz zmniejszenie ilości pobieranych próbek. Oba te aspekty mają znaczący wpływ nie tylko na bezpośrednie koszty analiz, ale także na aspekty środowiskowe w szerszym zakresie – począwszy od dbałości o zmniejszenie ilości odpadów poprzez zmniejszenie śladu węglowego związanego z logistyką i transportem.
W prezentacji poruszone będą te zagadnienia w odniesieniu do możliwości badawczych nowoczesnego laboratorium.
» pokaż mniej
Monika Partyka
i2 Analytical Limited Sp. z o.o. Oddział w Polsce
12:25-12:40
Wspomaganie remediacji wód podziemnych na terenie zakładu produkcji gazu
» pokaż więcej
» pokaż mniej
George (Bud) Ivey
Ivey International Inc.
12:40-12:55
Panel techniczny - Q&A I
Dr. Sami Al Najem
CDM Smith
12:55-13:40
Lunch
TECHNICZNA II
13:40-13:55
Koncepcyjny model terenu - wnioski z doświadczeń
Laurie Chilcote
Cox-Colvin & Associates, Inc. / Vapor Pin Enterprises, Inc. & Vapor Pin Do Brasil
Craig Cox
Cox-Colvin & Associates, Inc.
13:55-14:10
Fitoremediacja i praktyczne doświadczenia w Europie: Jak rośliny wspomagane przez odpowiednie szczepy bakterii zostały wykorzystane do oczyszczenia terenów przemysłowych, w tym terenów w Belgii i Polsce.
» pokaż więcej
» pokaż mniej
Randy Mott
Phytoremedia Sp. z o.o
14:10-14:25
Wspomaganie remediacji oparów, zasorbowanych cząstek zanieczyszczeń oraz NAPL na terenach zanieczyszczonych ropopochodnymi i rozpuszczalnikami chlorowcoorganicznymi
» pokaż więcej
» pokaż mniej
George (Bud) Ivey
Ivey International Inc.
14:25-14:40
Remediacja zanieczyszczonych przez arsen wód gruntowych za pomocą innowacyjnej techniki mobilizacji in-situ
» pokaż więcej
Po ponad 15 latach udanego użytkowania metody Pump&Treat technika ta została połączona z innowacyjną techniką mobilizacji w celu optymalizacji remediacji wód gruntowych. Innowacyjna technika mobilizacji została opracowana laboratoryjnie (eksperymenty kolumnowe i wsadowe) z wykorzystaniem fosforanu jako środka mobilizującego. Technika ta została dostosowana do potrzeb klienta (test stanowiska badawczego) i jest stosowana na dużą skalę od 2,5 lat. W porównaniu z poprzednią techniką Pump&Treat, usunięcie arsenu zostało tym samym potrojone.
» pokaż mniej
Dr. Sami Al Najem
CDM Smith
14:40-14:55
Panel techniczny - Q&A II
Andre Chiaradia
Lion Environmental
14:55-15:10
Przerwa
ESG
15:10-15:25
Możliwość osiągnięcia zerowej wartości netto w procesie remediacji jako nieodłączny element w sprawozdawczości ESG według ESG Reporting Framework
» pokaż więcej
Porozumienie paryskie (197 krajów) dąży do ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. Jakakolwiek szansa na osiągnięcie tego celu wymaga, aby emisja dwutlenku węgla była równa zerowej emisji netto do 2050 roku. Wkład przemysłu jest integralną częścią unijnych wymogów dotyczących raportowania ESG. Istnieje ścisły proces dokumentowania ilości i sposobu sekwestracji węgla, a także rygorystyczny proces tworzenia i dokumentowania kompensacji węglowych.
Koszty rekultywacji zanieczyszczonych terenów są często wysokie i stanowią przeszkodę w rozwoju, ale w przypadku ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych stanowią okazję do dostarczenia rozwiązania Net Zero. Przekształcenie zanieczyszczonych terenów lub zagospodarowanie terenów do tej pory niezagospodarowanych jest okazją do osiągnięcia Net Zero. Każdy projekt jest szansą na poprawę jakości gleby i jej bioróżnorodności oraz zdolności do sekwestracji węgla. Wybór flory, która magazynuje węgiel może być wykorzystany do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Dzieje się tak poprzez rozwój naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla w postaci roślin o szybkim tempie wzrostu, które mogą poprawić jakość siedlisk i stać się miejscem wychwytywania dwutlenku węgla.
Remediacje skażonych gruntów mogą przynieść zerowe netto, a tym samym zrównoważyć koszty i dać możliwość spełnienia wymogu raportowania ESG. Oferuje to korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe dla społeczności i dla biznesu o długoterminowym celu Environmental Social Governance.
» pokaż mniej
Andre Chiaradia
Lion Environmental
15:25-15:40
Kluczowe wyzwania związane z raportowaniem emisji.
» pokaż więcej
» pokaż mniej
Daniel Gribbin
EMEX Software
15:40-15:55
Prezentacja produktu Emex CarbonGo z zakresu 1, 2 i 3 do zbierania i raportowania danych na temat emisji.
» pokaż więcej
» pokaż mniej
Daniel Gribbin
EMEX Software
15:55-16:10
Panel ESG - Q&A
Sebastian Stachowski
Lion Environmental
16:10-16:20
Przemówienie końcowe
Sebastian Stachowski
Lion Environmental
Uczestnicy REMEDy od 2018 roku do chwili obecnej
Partnerzy REMEDy od 2018 roku do chwili obecnej
AMBASADOR
Marco Falconi
Italian National Institute for Environmental Protection and Research
GŁÓWNI PRELEGENCI
Paul Bardos
Dyrektor zarządzający ds. technologii środowiska Itd / DOW-COP QP
Grzegorz Gzyl
Adiunkt / Koordynator projektów, GIG
Paul Nathanail
Dyrektor ds. zarządzania jakością gruntów Ltd & Chair SiLC Register Ltd
PRELEGENCI
Dr. Sami Al Najem
Geolog, Naukowiec ds. środowiska, Inżynier projektu, CDM Smith
Dr. Sven Arnold
Magister Geoekologii, Uniwersytet Techniczny Bergakademie Freiberg, Niemcy, Dr. rer nat. , Friedrich-Schiller-University Jena, Niemcy, Staż podoktorski - Pracownik Naukowy, Uniwersytet Queensland, Brisbane, Australia, Członek Stowarzyszenia Geoekologii w Niemczech, Członek Inżynierowie Bez Granic, Niemcy, CDM Smith
Julien Castellin
Starszy doradca naukowy – Magister nauk o środowisku – Specjalizacja w zakresie zrównoważonego zarządzania zanieczyszczeniami, Junia ISA Lille
André Chiaradia
Starszy konsultant, Lion Environmental
Koordynator do spraw dotacji - Odpowiadał za sektor dotacji dla terenów typu Brownfields, przyznawanych gminom, organizacjom non-profit i innym podmiotom w zakresie nabywania, sprzedaży oraz ponownego zagospodarowywania nieruchomości noszących ślady zanieczyszczeń.
Regulator/Menedżer remediacji - Administrator projektów środowiskowych prowadzonych w ramach programów: US Federal Superfund, CERCLA (Comprehensive Environmental Response, Compensation, and Liability Act), Arizona State Superfund i WQARF. Przedstawiciel kontrahentów Departamentu Obrony USA w transakcjach dotyczących gruntów wchodzących uprzednio do zasobu wojskowego.
Dyrektor ds. Środowiska i BHP - Odpowiedzialny za opracowywanie i prowadzenie programów bezpieczeństwa i ochrony środowiska i zapewnianie ich zgodności z regulacjami dotyczącymi projektów i personelu.
Laurie A. Chilcote
Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu / Dyrektor i Wiceprezes Cox-Colvin & Associates, Inc. / Vapor Pin Enterprises, Inc. & Vapor Pin Do Brasil
Klaudia Cholewa
Adwokat, Specjalista w zakresie Prawa Ochrony Środowiska, kancelaria CMS
Specjalizuje się w prawie ochrony środowiska. Przygotowywała opinie prawne w zakresie gospodarki odpadami, pozwoleń emisyjnych czy decyzji środowiskowych. Brała również udział w licznych konferencjach naukowych o tej tematyce, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Opiniowała i przygotowywała umowy związane z procesami inwestycyjnymi.
Klaudia specjalizuje się również w procesie cywilnym. Zajmowała się obsługą prawną sądową jednego z czołowych polskich ubezpieczycieli, prowadziła również sprawy sądowe zarówno w sprawach gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych.
Craig A. Cox, CPG
Prezes i Główny Naukowiec, Cox-Colvin & Associates, Inc.
Oprócz działalności doradczej, Pan Cox bierze czynny udział w licznych regionalnych i międzynarodowych konferencjach na temat migracji i remediacji zanieczyszczeń wód podziemnych, oceny obszarów źródłowych oraz intruzji oparów chemikaliów. Pan Cox jest wynalazcą Vapor Pin®, urządzenia do pobierania próbek powietrza glebowego, używanego na całym świecie i jest twórcą oprogramowania do środowiskowych baz danych, w tym Data Inspector™.
Pan Cox uzyskał tytuł licencjata (B.S.) i magistra (M.S.) z geologii i mineralogii na Uniwersytecie Stanowym w Ohio oraz tytuł zawodowy z hydrogeologii w Colorado School of Mines. Pan Cox jest Certyfikowanym Specjalistą w ramach Ohio EPA Voluntary Action Program i autorem raportów dotyczących tła stężeń metali w glebach, publikowanych przez Ohio EPA. Pan Cox jest również członkiem Komitetu ASTM, który opracowuje normy dotyczące długoterminowego monitorowania systemów ograniczania emisji oparów.
Marco Falconi
Italian National Institute for Environmental Protection and Research
Daniel Gribbin
COO and Head of Sustainability & ESG, EMEX Software
Rafał Hałabura
Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych
George (Bud) Ivey
B.Sc., CES, CESA, P.Chem, EP, Prezes i Starszy specjalista ds. remediacji, Ivey International Inc.
Randy Mott
Prezes, Phytoremedia Sp. z o.o.
dr inż. Monika Partyka
Dyrektor R&D, i2 Analytical Limited Sp. z o.o. Oddział w Polsce
W pracy zawodowej podkreśla, że konieczna jest determinacja w dążeniu do celu, innowacyjność, kreatywność i krytyczne myślenie oraz ciągłe podnoszenie kompetencji.
Agnieszka Skorupińska
Partner, lider praktyki Prawa Ochrony Środowiska oraz koordynator Zespołu ds. ESG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, kancelaria CMS
Doświadczenie Agnieszki obejmuje projekty z zakresu m.in.: uzyskiwania pozwoleń środowiskowych w tym pozwoleń zintegrowanych, historycznego zanieczyszczenia gruntów i wód gruntowych, szkód w środowisku, raportów początkowych, ocen oddziaływania na środowisko, ochrony powietrza, w tym dostosowania do standardów emisyjnych określonych w IED oraz w konkluzjach BAT oraz uzyskania derogacji i odstępstw od tych standardów, zmian klimatycznych (climate change) w tym kwestie związane z emisją CO₂ (EU ETS), gospodarowaniem odpadami i wodami, hałasu oraz REACH.
Jako doradca skutecznie reprezentowała spółki z sektora energetycznego, chemicznego, budowlanego, gospodarki odpadami, FMCG, wodociągowego i kanalizacyjnego, odnawialnych źródeł energii, górniczego, samochodowego, odzieżowego, spożywczego.
Koordynuje prace Zespołu ds ESG w CMS w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Lorenzo Sacchetti
Dyrektor ds. Technologii Remediacji na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, Carus Europe
Sebastian Stachowski
Dyrektor zarządzający, Lion Environmental
Dr Katarzyna Barańska
Radca prawny, Partner, Szef Praktyki Infrastruktura i Środowisko, Kochański & Partners
Posiada bogate doświadczenie w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii, obejmujące zarówno analizy typu due diligence, jak i doradztwo transakcyjne oraz reprezentowanie klientów przed organami administracji publicznej. Doradzała w zakresie budowy i rozbudowy farm wiatrowych, fotowoltaicznych i elektrowni wodnych. Ponadto realizowała projekty związane z budową infrastruktury pod wydobycie kopalin.
Joaquim Halen
Customer Success Manager Haemers Technologies
Paweł Kot
Business Development Manager, i2 Analytical
Harry O’Neill
Prezes Beacon Environmental
Sylwia Janiszewska
Kierownik działu Remediacji, Remea sp. z o.o.
Piotr Wojda
Mianowany urzędnik naukowy Komisji Europejskiej, Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna: Wspólnotowe Centrum Badawcze.
Piotr Wojda otrzymał tytuł doktora nauk inżynierskich z Uniwersytetu Liege w Belgii, magistra geologii z Uniwersytetu Warszawskiego i magistra ekonomii ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w Polsce.
Brad Elkins
Dyrektor ds. Sprzedaży Technicznej, EOS Remediation
Travis Barnum
Koordynator ds. Terenów poprzemysłowych w stanie Arizona, Arizona Department of Environmental Quality
Brant A. Smith, P.E., Ph.D.
Technology Manager, PeroxyChem ©
Radosław Piechal
Country Environmental Manager, Panattoni Development Europe sp. z o.o.
i biogazowni rolniczych, a także raportów oceny oddziaływania na środowisko, społeczeństwo
i zdrowie (ESHIA) oraz uzyskiwanie pozwoleń dla koncesji poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce. Nadzorował remediacje oraz wykonywał audyty środowiskowe fazy I i II, compliance w Polsce, na Słowacji, w Rosji i na Ukrainie. Od 2018 roku Radosław pracuje w Panattoni Development Europe, a od 2021 jako Country Manager, nadzoruje proces due diligence, oceny środowiskowej terenu oraz koordynuje prace remediacyjne terenów zanieczyszczonych.
Ewa Szczebak
Starszy Specjalista ds. Środowiskowych, Arcadis Sp. z o.o.
Przemysław Wyskocki
Inżynier budowlany/Asystent projektanta, REMEA PL
Piotr Surma
Dyrektor Kontaktu, Remea sp. z o.o.
Dr n. biol. Anicenta Bubak
CENIA-EKSPERTYZY
Anicenta BUBAK jest doktorem nauk biologicznych o specjalności toksykologia środowiskowa. Główne obszary zainteresowań to zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby; narażenie dzieci na metale ciężkie, ocean ryzyka zdrowotnego (HRA) i oceny oddziaływania na zdrowie w ramach ocen oddziaływania na środowisko (EHIA). Brała udział w opracowaniu narzędzi pomocnych w ocenach oddziaływaniu na zdrowie (HIA) przedsięwzięć planowanych na terenach rolniczych i miejskich. Jej zainteresowania skupiały się wokół włączenia procedury ocen oddziaływania na zdrowie do procesu podejmowania decyzji podnoszenia kwalifikacji uczestników procesu (projekt WHO: Efektywność Ocen Oddziaływania na Zdrowie). Była uczestnikiem następujących projektów międzynarodowych UE dotyczących narażenia dzieci na metale pochodzące z gleby (2-FUN), oceny ryzyka zdrowotnego powodowanego przez metale w glebie (I+DARTS), dotyczące zanieczyszczenia wód i wód gruntowych (FOKS), a także zmian klimatu w odniesieniu do zdrowia ludzi i ich samopoczucia: BRIDGE and PREPARED.
Dawid Jasiński
Geotechnik | Doradca projektowy,
Grupa Pietrucha
Wojciech Wołkowicz
Badacz, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
André Chiaradia
Senior Consultant, Lion Environmental
Craig Franzel
Senior Project Manager,CDM Smith
Piotr Kociołek
Environmental director Europe, Panattoni Europe
Slawomir Adamczyk
Head of Environmental Damage Prevention, Repair andInformation on the Environment and Environmental Management Department
Position: Head of Environmental Damage Prevention, Repair Department and Information on Environment and Environmental Management (since June 2012). Many years of experience in conducting, supervising proceedings and verification of documents in the field of environmental damage, historical pollution of the earth’s surface, waste management in closed areas, waste storage in a place not intended for this and providing information about the environment.
Previous professional experience: Katowice Geological Enterprise (mainly in geological engineering) Silesian Voivodship Office (environmental protection, groundwater protection)
Education: MA. In Geology (specialization in hydrogeology), University of Silesia in Katowice, Faculty of Earth Sciences in Sosnowiec; postgraduate studies in “Instruments and techniques of environmental management”, AGH University of Science and Technology in Krakow.
Craig A. Cox, CPG
President/Principal Scientist, Cox-Colvin & Associates, Inc.
In addition to his consulting activities, Mr. Cox provides lectures and poster presentations at numerous regional and international conferences on the topics of groundwater contaminant migration and remediation, source area evaluations, and the assessment of vapor intrusion migration pathways. Mr. Cox is the inventor of the Vapor Pin®, a sub-slab soil gas sampling device used worldwide, and is the primary architect of a variety of environmental database applications, including Data InspectorTM.
Mr. Cox received his B.S. and M.S. degrees in Geology and Mineralogy from The Ohio State University and a Professional Degree in Hydrogeology from the Colorado School of Mines. Mr. Cox is a Certified Professional under Ohio EPA’s Voluntary Action Program and a contributing author on reports concerning background metals concentrations in soils published by Ohio EPA. Mr. Cox is also a member of the ASTM Committee developing standards for the long-term monitoring of vapor mitigation systems.
Piotr Bąbała
Contract Director, REMEA
Guido Ebert
Senior Business Development Manager,CDM Smith
Aneta Chochorek
Managing Director at WESSLING Polska sp. z o.o
Associated with the company since 2008, where she began her career as a Laboratory Manager. She was responsible for the design, construction, implementation of the quality management system and management of the new WESSLING Polska environmental laboratory in Krakow. Since 2013, he has been working as the Managing Director, overseeing the work of environmental and food laboratories in Poland. Previously, she worked at the Laboratory of the Provincial Inspectorate for Environmental Protection in Krakow.
She has been associated with the environmental protection industry for over 20 years.
She is a graduate of the Faculty of Chemistry of the Jagiellonian University.
Martynas Paškevičius
Partner, ESSPO
Oliver Phipps
Partner in ERM - Global Director for Key Accounts; Leader of the Contaminated Areas Section for the region of Europe, the Middle East and Africa; Chairman of the Regulatory Working Party - NICOLE
Opinie uczestników o konferencji REMEDY
REMEDy 2022-opinia1
Dyrektor Generalny
Cenia-Ekspertyzy
Dyrektor Generalny
Cenia-Ekspertyzy
REMEDy 2022-opinia2
Główny Konsultant
ERM Polska
Główny Konsultant
ERM Polska
REMEDy 2022-opinia4
Kierownik działu
Rada Infrastruktury Kapitałowej
Kierownik działu
Rada Infrastruktury Kapitałowej
REMEDy 2022-opinia5
Specjalista ds. szkód w środowisku
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie
Specjalista ds. szkód w środowisku
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie
REMEDy 2022-opinia6
Technolog
ISPRA, Instytut Ochrony Środowiska i Badań Naukowych
Technolog
ISPRA, Instytut Ochrony Środowiska i Badań Naukowych
REMEDy 2022-opinia7
Starszy specjalista ds. środowiska
JARS S.A.
Starszy specjalista ds. środowiska
JARS S.A.
REMEDy 2022-opinia8
Główny inżynier ds. remediacji
Główny inżynier ds. remediacji
REMEDy 2022-opinia9
Uczestnik REMEDY 2018
Uczestnik REMEDY 2018
REMEDy 2022-opinia10
Uczestnik REMEDY 2018
Uczestnik REMEDY 2018
REMEDy 2022-opinia11
Uczestnik REMEDY 2018
Uczestnik REMEDY 2018
REMEDy 2022-opinia12
Uczestnik REMEDY 2019
Uczestnik REMEDY 2019
REMEDy 2022-opinia13
Asystent naukowo-dydaktyczny
Asystent naukowo-dydaktyczny
REMEDy 2022-opinia14
Asystent Profesora
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa
Asystent Profesora
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa
REMEDy 2022-opinia15
Gratuluję Państwu ciekawej i aktualnej tematyki konferencji. Z przyjemnością wysłuchałem i obejrzałem wszystkie prezentacje.
Z niecierpliwością czekam na kolejne REMEDY.
Profesor uniwersytetu
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn
Profesor uniwersytetu
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn
ŚREDNIA OCENA POPRZEDNIEJ EDYCJI KONFERENCJI
W SKALI 1-6
LION ENVIRONMENTAL
Lion Environmental jest niezależną firmą konsultingową stworzoną przez osoby, które chcą zmieniać rzeczywistość na lepszą. Nasi założyciele odnosili sukcesy jako dyrektorzy, kierownicy projektów, czy konsultanci w najbardziej prestiżowych firmach konsultingowych działających w branży środowiskowej. Z biegiem czasu aspiracje naszych założycieli wzrastały ponad firmy, w których pracowali, więc podjęli niezwykle ważną decyzję, aby wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie i stworzyć własną firmę. Zaangażowanie zespołu jest naszym podstawowym fundamentem.